Hours & Directions

MON, TUE: Closed

WED & THU : 10am - 5pm

FRI & SAT : 10am - 10pm

SUN : 10am - 5pm

Staff List

To call an individual, you may use the following directory. To send an email for a specific department or area please go to Contact Us.

Administration | Education | Institutional Advancement | Visitor Experience | Operations

Administration

Name Phone
Julia Gordon
Executive Assistant/Board Liaison
(510) 336-7347
Jill Knowland Rapposelli
COO / CFO
(510) 336-7327
Alex Zwissler
Executive Director & CEO
(510) 336-7347

back to top


Education

Name Phone
Jonathan Braidman
Challenger Learning Center
Manager
(510) 336-7351
Jennie Brown
Youth Development Coordinator
(510) 336-7389
Celeste Burrows
Science Instructor
(510) 336-7352
Shumit DasGupta
Youth Development Instructor
(510) 336-7361
Carlin Hsueh
Science Instructror
(510) 336-7314
Eric Havel
Education Manager
(510) 336-7326
Lisa Hoover
Youth Development Manager
(510) 336-7329
Beth Keer
Science Instructor
(510) 336-7362
Ashley Prososki
School Programs Coordinator
(510) 336-7381
Kelly Rayome
Science Instructor
(510) 336-7324
Ellen Schwartz
CLC Flight Instructor
(510) 336-7353
Daniel Stanton
Youth Development Instructor
(510) 336-7361
Michael Ken Yamada
Science Instructor
(510) 336-7345

back to top


Institutional Advancement

Name Phone
Stephanie Casenza
Associate Director of Development
(510) 336-7338
Craig Coryell
Sr. Graphic Designer & Publications Coordinator
(510) 336-7367
Lori Hunter
Development Associate, Membership & Annual Giving
(510) 336-7398
Autumn King
Marketing & Public Relations Manager
(510) 336-7306
Sarah Milne
Development Manager
(510) 336-7338
Heather Pressman
Grant Administrator
(510) 336-7307
Melissa A. Russo
Director of Institutional Advancement
(510) 336-7379

back to top


Operations

Name Phone
Stewart Bodzin
Network & Systems Support
(510) 336-7323
Zack Coan
Grants Analyst & Administrative Manager
(510) 336-7374
Raul Duarte
Building Maintenance Technician
(510) 336-7390
Jim Gordon
A/V Technician
(510) 336-7417
Dana Jackson
HR, Benefits & Payroll Accountant
(510) 336-7396
Jim Kosinski
Systems Operations Manager
(510) 336-7334
Victor (Rene) Munoz
Building Maintenance Technician
(510) 336-7337
Michael Osterberg
Controller
(510) 336-7342
Michael E. Shelton
Director of Operations
(510) 336-7319
Elizabeth Wolfe
Bookkeeper
(510) 336-7309

back to top


Visitor Experience

Name Phone
Liz Austerman
Senior Manager, Visitor Experience
(510) 336-7395
Camella Bontaites
Creative Content Producer
(510) 336-7312
Michael Bowman
Visitor Experience Associate
(510) 336-7373
Crystal Brandon
Visitor Experience Associate
(510) 336-7373
Ben Burress
Experience Content Developer/Staff Astronomer
(510) 336-7308
Jason Chilbert
Visitor Experience Associate
(510) 336-7373
Abigail Clark
Visitor Experience Associate
(510) 336-7373
Jesse Dutton-Kenny
Visitor Experience Associate
(510) 336-7373
Elizabeth Etienne
Visitor Experience Project Manager
(510) 336-7391
Jack Foley
Group Sales & Box Office Coordinator
(510) 336-7305
Ciara Gallagher-Holmes
Visitor Experience Associate
(510) 336-7373
Tiffany Grayson
Visitor Experience Associate
(510) 336-7373
Jessica Hicks
Visitor Experience Associate
(510) 336-7373
Jessica Hunt
Sales & Events Coordinator
(510) 336-7421
Conrad Jung
Staff Astronomer
(510) 336-7331
Jake Kirk
Visitor Experience Associate
(510) 336-7373
Manon Kumler
Visitor Experience Associate
(510) 336-7373
Rusty Lamer
Exhibit Designer
(510) 336-7346
Joseph Quevedo
Visitor Experience Lead
(510) 336-7373
Julie Schimmer
Visitor Experience Associate
(510) 336-7373
Onika Shepard
Sales & Events Coordinator
(510) 336-7311
Jonathan Speagle
Visitor Experience Associate
(510) 336-7373
Megan Steinwedel
Visitor Engagement Coordinator
(510) 336-7304
Diane Strand
Visitor Experience Coordinator
Public Programs
(510) 336-7321
Sam Tarani
Operator, On Call
Mark Turner
Visitor Experience Manager
(510) 336-7404
Tyler Volz
Visitor Experience Associate
(510) 336-7373
Brian Woo
Visitor Experience Associate
(510) 336-7373
Brittany Yetter
Visitor Experience Associate
(510) 336-7373